Medlemsmøde i Aarhus 5/10 2025
Medlemsmøde, hvor du kan møde andre i samme eller en sammenlignelig situation og få den forståelse, som du ikke kan få andre steder, samt gode råd til livet med en MPN-sygdom. Foreningen kommer også med nyt om forskning m.v.
Pris: Gratis for medlemmer og støttemedlemmer – 50 kr. for gæster
Tidspunkt: Søndag den 5. oktober 2025 kl. 14-17
Sted: Kræftens Bekæmpelses Hus Aarhus, Palle Juul-Jensens Boulevard 230, 8200 Aarhus N
(Fotograf begivenhedsfoto: Per Kjær Erichsen)
Mrjespersen49@gmail.com
Hej Marianne.
Du skal være velkommen til medlemsmøde i Århus d. 05.10.2025.
Mvh.
Dansk MPN Forening
Er der mon et bestyrelsesmedlem i Aarhus den 5.10 . Eller spurgt på en anden måde, hvem er mødeleder ?
Mvh Kitte Hay Jørgensen
Kære Kitte
Jeg har de sidste 5 år været såkaldt tovholder på møderne her i Midtjylland. Det seneste års tid heldigvis sammen med Marianne Reuter. En tovholder er et ganske almindeligt MPN-medlem, der bare arbejder for, at der sker noget mere for medlemmerne. For mig er det vigtigste på møderne “runden”, hvor alle har chance for at sige, hvad der er på hjerte – om hvordan man har det, stille spørgsmål om andres erfaringer, tale medicin, lægeoplevelser osv. Marianne eller jeg klarer ordstyrertjansen – det plejer ikke at være svært. Det er på ingen måde et politisk beslutningsmøde, og der skrives ikke referat.
Sidste gang var vi så mange, at det var svært at nå runden, så vi aftalte at låne endnu et lokale næste gang, så der er mulighed for at dele os i to grupper på søndag.
Bestyrelsen har tilbudt at komme via en mail til mig. Jeg har svaret, at hvis der er spændende nyheder om fx ny forskning eller andre aktiviteter er de velkomne, men at vi sagtens kan klare mødeafviklingen selv. Vi får fortsat godtgjort udgifter til fortæring mod dokumentation. Jeg har ikke hørt herefter, om bestyrelsen deltager.
Håber, det var svar. Ellers skriv igen.
Bedste hilsner
Søren Larsen, PV’er fra Aarhus 🤗
Hvor bliver det afholdt i Århus?
Det er hos
Kræftens Bekæmpelse
Palle Juul-Jensens Boulevard 230
8200 Aarhus N
Og kl. 14 – 17.
Hej Anette.
Adressen er: Kræftens Bekæmpelse
Palle Juul-Jensens Boulevard 230
8200 Århus N